Hogyan rakjuk fel a műanyag párkányt
Hogyan rakjuk fel az ablakpárkányt
AZ ABLAKPÁRKÁNY FELSZERELÉSE NÉHÁNY EGYSZERŰ LÉPÉSBEN!!!
1 lépés - A párkányunk felmérése
A párkány mélységének meghatározása
A párkány helyének meg mérése a párkány teljes hosszával és annak mélységével kezdődik. Ha már felkerült a szigetelés akkor egyszerű dolgunk van.
Ellenőrizzük hogy a párkány betolható-e a műanyag ablakunk alá, vagy csak ütköztetni tudjuk. Ha az ablak és a káva közt meg van a 2cm-es hézag a párkányunkat be tudjuk tolni az ablak alá, ha nincs akkor csak neki ütköztetve tudjuk felszerelni.
Ennek tudatában, a mélységet is megtudjuk már határozni. Tehát az ablak síkjának és a fal végleges síkjának távolsága +4 cm adja a jó mélységet. Ha csak ütköztetni tudjuk akkor elég a +3cm-is. A lényeg a jól felszerelt párkány 3 cm-rel lóg túl a falon amiből 1cm a vizor. Azért van szükség a faltól való eltartásnak hogy a lecsorgó vizet a falon túl vesse le, így megakadályozzuk a fal ázását.Ha még nincs fent a szigetelés akkor csak a tégla széléig mérünk és hozzá adjuk a tervezett szigetelés vastagságát.
(TIPP) Ha a vízmérték fém része befér egyenletesen az ablak és a káva közé, akkor biztosan befér a párkányunk is.
A párkány szélességének meghatározása
A káva legszélesebb pontja -0,5 cm. A párkány végzárója fel fogja venni a maradék helyet. Ha szigetelés még nem került fel akkor az ablak szélességét kell venni, a szigetelés a párkány és a kőfal közé fog bekerülni.
(TIPP) A panel lakásoknál a szélességet a káva legszélesebb pontja +1 cm adja, mivel itt a fal kifelé nyit.
2 lépés - A párkányunk helyének megtisztítása
A fal felületét nedves ruhával portalanítani kell, különben a Purhab, a poros felületre köt ami könnyen a párkányunk felválásához vezet.
3 lépés - A párkányunk méretre vágása
A párkányokat a megadott méretre szabva küldjük el,mindig derégszögbe vágva, ha a fal nem egyenes akkor a párkányt méretre kell vágni. Egyszerüen rajzoljuk fel a jó méretet a párkányunkra, majd vasfűrésszel vagy Flexel (1mm-es korong használata javasolt) vágjuk a kész méretre. A végzárókat vágjuk a párkánnyal megegyező méretüre.
(TIPP) Ha a vágásunk nem egyenes ne aggódjunk a végzáró eltakarja az egynetlenségeket.
4 lépés - az 1cm-es leejtés kialakítása
A párkánynak kifelé leejtést kell adni ahhoz, hogy a víz lefolyhasson róla (ez kültérre helyezés esetén igaz, de belülre sem árt). Célszerű a párkány aljára (a belső, ablak felöli részre) ragasztani 20 cm-es távolságonként egy-egy faéket, vagy műanyag darabokat, esetleg kis, lapos parafa lapokat, így biztosan egyenletes lesz a dőlésszög.
5 lépés - Purhabozás és lesúlyozás
Ha megvan a megfelelő ejtés a párkányunkat már bepróbáltuk és mindenet rendben találtunk akkor, egyenletesen Purhabozzuk be a párkány helyét és helyezzük fel a párkányt. Ha biztosak akarunk lenni hogy a purhab ne nyomja fel a párkányunkat egyenletesen elhelyezve súlyozzuk le.
6 lépés - szilikonozás és párkányrés takaró felrakása
Ha hab megkötött a párkányunkról levehetjük a súlyokat. A párkány végzáró és a fal szélét szilikonnal vékonyan húzzuk ki. Ha az ablak és a párkány közt hézag keletkezett, vagy már előre úgy állítottuk be hogy a réstakarót be tudjuk helyezni akkor azt szorítsuk be a hézagba.
(TIPP) Színes ablakpárkány esetén használjunk színtelen szilikont.
Hogyan rakjuk fel a műanyag takarólécet
A TAKARÓLÉC FELRAKÁSA NÉHÁNY EGYSZERŰ LÉPÉSBEN!!!
1 lépés - A takaróléc mérése
A takaróléc szélességének meghatározása
A már beépített és kipurhabozott ablakoknál a beépítési hézag egyszerű gyors eltüntetésére használjuk. Mérjük meg az ablak széle és a fal közti kipurhabozott távolságot.
Ahoz hogy az ablakra megfelelően tudjuk a takarólécet felrakni, 1-1,5cm-t legalább rá kell takarnunk az ablakra, ez a sáv lesz a ragasztandó felületünk. (Öntapadós takaróléc használata esetén itt fog a tapadó szalag felfeküdni az ablakra.
(TIPP) Ha az ablak pántok belógnak a kívánt méretbe azokat egyszerüen kivágjuk majd a takarólécből, így már kényelmesen elfog férni a helyén. Figyeljünk arra hogy csak adott méretű 3, 5 és 7cm takaróléceket tudunk vásárolni így a jó méret az lesz amelyik a megadott paramétereknek megfelel.
A takarlécet hosszának meghatározása
Mérjük meg az ablak káva hosszát és szélességét, ezek adják majd a megfelelő méreteket. Adjuk össze mennyi takarólécre van szükségünk.
2 lépés - A takaróléc helyének megtisztítása
Ha a purhabot nem vágtuk még le, akkor tegyük meg, figyelve hogy egyenesesen vágjunk az ablak síkjával megeggyezően. Majd ha végeztünk távolítsuk el az ablak védőfóliáját, és nedves rongyal töröljük tisztára.
3 lépés - A takaróléc felragasztása
Ha portalanítottuk az ablakunkat akkor kezdhetjük a felrakást. A káva szélességével megeggyező méretre vágjuk a takaró lécünket, majd Öntapadós takaró léc esetén lehuzzuk a ragasztó szalagról a fóliát, sima takaróléc esetén egyenletes kb. fél cm-es csíkban jó minőségű szilikonnal bekenjük a takaróléc bordázott oldalát, és az ablak egyik végénél megkezdve egyneletesen rányomjuk az ablakra követve a fal szélét.
(TIPP) Ha kész vagyunk a szegőlécezéssel körbe húzzuk ki a takaróléc és a fal találkozását szilikonnal. Fehér nyílászáró esetén lehet fehér szilikon használni.